כביסה בדים טקסטיל? …כביסות שלא הורסות

כביסה בדים טקסטיל ?…כביסות שלא הורסות

כביסה, בדים טקסטיל ומה שבניהם… לאורלי שי נמאס שכל פעם כשידי זר פולשות לה למכונת הכביסה, היא נאלצת להיפרד מהבגדים האהובים. כדי שלא יהיו יותר תירוצים, הנה המדריך המלא לכובסים המתחילים

הכל התחיל מזה שביקשתי מהחבר שלי "לשים מכונת כביסה". זה נגמר בחולצה בעלת עבר לבן עם הווה ורוד, סוודר חדש שלא עולה אפילו על האחיינית שלי, ועוד כל מני זוועות שגרמו לי לפרוץ בבכי. יום כיבוס אחד שלו ואני צריכה לזרוק כמעט את כל הפריטים שאני הכי אוהבת. לקחתי אוויר והחלטתי לעשות שירות גדול לכל הרווקים באשר הם, לנשים שמפקירות את חדר הכביסה בלית ברירה ולכל מי שלא נראה לו הגיוני שעל כל טריקו בארץ כתוב "ניקוי יבש בלבד".

טבעי, סינתטי או מעורב

כדי לטפל בבגד נאמנה, יש לזהות תחילה את הרכב הבד – טבעי, סינתטי או מעורב מסיבים שונים. כל הרכב בד מגיב אחרת לחום, לסחיטה, ליבוש,לתלייה ולצבע. המידע הבסיסי על הרכב החומרים מצוין על תוויות הבגד.

הסברי כביסה

מעורב מסיבים שונים. כל הרכב בד מגיב אחרת לחום, לסחיטה, ליבוש,
סיבים טבעיים: סיבים הקיימים בטבע, ומיוצרים מהצומח או מהחי. ניתן לטוות את הסיבים לחוטים ללא שינויים כימיים בהרכבי חומר הגלם. בין הבדים האלו נמנים הכותנה, הפשתן, המשי, הפרווה, הצמר, האנגורה, הקשמיר ועוד.

סיבים מלאכותיים: עשויים מחומר גלם הקיים בטבע, אבל לא ניתן לטווות אותו לחוטים ללא מגע יד אדם. את החומרים מעבדים עד ליצירת סיבים, ללא שינויים כימיים גדולים בהרכבם. כך למשל ויסקוזה הוא סיב מלאכותי שמופק מגרעיני הכותנה

סיבים סינתטיים: הרכב כימי שלא קיים בטבע, ומיוצר על ידי האדם. בין הבדים האלו ניתן למצוא את האקריל, הפוליאמיד (ניילון), הפוליאסטר, סיבים אלסטיים (לייקרה) ועוד. היכולת שלנו ליצור סיבים מלאכותיים והעובדה שרוב הבדים מורכבים מסיבים שונים מספיקה לבלבל את גדולי המומחים, פשוט קראו מה כתוב על תוויות הוראות היצרן, ותיישמו את זה. עכשיו, כשההבדלים בין חומרי הבסיס המרכיבים את הבדים ידועים, אפשר לעבור הלאה. הנה המפתח לטיפול נכון ויעיל שיאריך את חיי הבגד שלכם ועוד כמה טיפים שיעזרו לכם להחליט האם משבר הכביסה ניתן לתיקון.

לסיבים הטבעיים יש יכולת מופלאה לספוג לחות. הם מתקמטים בלחות כמו שיער מתולתל אחרי פן ביום לח. אין להם בעיה להתגהץ בחום גבוה. בגלל יכולת הספיגה הם נצבעים בקלות והראשונים לאבד צבע. הם סופגים טוב לא רק צבע, אלא כתמים וזיעה ומתייבשים לאט.

הסיבים הטבעיים גמישים ותופסים את צורת הגוף.

 • כמו שלנו מותר פן מותר לגהץ אותם.
 • לקבלת גיהוץ חלק ואחיד גהצו בגדים מסיבים טבעיים בעודם לחים או הרטיבו מעט לפני הגיהוץ.
 • קל לצבוע אותם והצבע תמיד נראה עמוק וברור אבל באותה קלות בה הם נצבעים כך הם מאבדים מצבעם בכביסה. לכן מומלץ, לכבסם בחום נמוך או בינוני גם או במיוחד כבסים לבנים. חום מים נמוך עד בינוני נע בין 70-40 מעלות (תלוי ברמת הליכלוך).
 • אם התכווצה לכם בכביסה חולצה מסיב טבעי, חממו מגהץ על חום גבוה, משכו את הבגד ביד אחת וביד השנייה בעזרת קיטור המגהץ תוכלו להחזירו לגודלו המקורי.

רבים מאמינים כי צבעה הטבעי של הכותנה הוא לבן אולם הם טועים. בעצם הוא נוטה לבז'.

הבגדים הלבנים עוברים תהליך מיוחד של הלבנה בחומרים כימיים שונים. אפשר לשמור על הלבן ואפילו להלבין באופן ביתי אבל עד גבול מסויים.

 • ככל שנכבס את החולצות הלבנות שעשויות כותנה בחום גבוה יותר, הן יחזרו לצבען הטבעי הדהוי. כשאנו מכבסים את הסדינים המגבות ו"הלבנים" בחום גבוה (85-90 מעלות), אנחנו מורידים לכלוכים קשים אולם גם את ההלבנה. הפתרון: הכניסו טבליית אקונומיקה לתא יחד עם אבקת הכביסה.
 • ניתן להלבין סיבים טבעיים על ידי אקונומיקה וכיבוס בחום גבוה מאוד (90-95 מעלות), אבל יש להיזהר. עם הזמן הבד מצהיב, זו רק הארכה של חיי הלובן בבגד.
 • אל תנקו את הבית בבגדים שאתם אוהבים. אם יש לכם נקודות בורדו בהיר או בז' במכנס השחור/כחול, הוא כנראה מאריג טבעי שפגש אקונומיקה או חומר ניקוי קטלני אחר.
 • השתדלו לקנות את פרטי הלבוש הלבנים בזול כדי שלא תאכלו את הלב אם תיאלצו להפוך אותם לחלק מסמרטוטי הניקוי בבית.
 • שמיכה מנוצות פוך: אל תחששו לכבס מדי עונה את שמיכת הפוך שלכם. 40 מעלות, פעולת כביסה עדינה עם סחיטה עדינה והכי הכי חשוב – יבוש במייבש לזמן ארוך. על הפוך להתייבש כליל כדי שלא תישאר בו לחות בכלל.
 • זהירות! גם צמר הוא סיב טבעי, ומכאן שהוא מבודד מצוין וסופג מים מצוין. מצד שני, מים חמים ביחד עם הסחיטות בזמן הכביסה, יכווצו ויהפכו אותו לבד דחוס שלא יזכיר כלל את הסוודר היוקרתי שהוא היה לפני.
 • סוודרים מסיבי צמר טבעיים מכבסים ביד או בחום נמוך בפעולת כביסה עדינה ללא סחיטות. לייבוש לא תולים אלא פורשים את הבגד במקום מוצל.

המחסור בסיבים טבעיים עודד פיתוח סיבים חדשים ונולדה לנו הוויסקוזה. מדובר בבד נעים, סופג לא רע, שומר על הצבעים בזמן הכביסה, בעל ברק ומתגהץ במגע עם חום הגוף. מצד שני, הוויסקוזה מתלקחת בקלות ותופסת חשמל סטטי וכמו כן אסור בשום אופן לסחוט אותה בחוזקה.

כל עוד הסיבים הסינתטיים מעורבים באחוזים גבוהים של סיבים טבעיים, הם מתנה משמיים. היום יש סיבים סינתטיים שגורמים לבגד להימתח, להתייבש מהר יותר, לשמור טוב יותר על צבעו, לא להתקמט ועוד.

שחקני כדורגל וכדורסל לובשים בגדים מבדים סינתטיים לחלוטין שאינם סופגים נוזלים, כדי שהבגד לא יתמלא בזיעה ויכביד עליהם בזמן המשחק. הביגוד על כן מעוצב בגזרות רחבות שיאפשרו לזיעה להתייבש.

 • גיהוץ בחום נמוך עם נייר אפיה מעל או אריג טבעי, תמיד לנסות קודם במקום נסתר של הבגד.
 • גיהוץ בחום נמוך מתאים לאריגים או סריגים. משטחי פלסטיק כמו ווניל (דמוי עוד מבריק) לא מגהצים כלל.
 • הסיבים הסינתטיים אינם מתכווצים ואינם מאבדים מצורתם, הם עמידים בכביסות (לא ב-90 מעלות ), וצבעם יציב.
 • מומלץ לכבס חזיות ביד אבל מי שלא רואה את עצמה מקרצפת, יכולה לאגור את כל החזיות בשקית כביסה או בציפית קטנה, ולדאוג לסחיטה עדינה. לא לייבש במכונת ייבוש ואם בכל זאת אז באוויר קר בבקשה.

פיג"מות צריכות להיעשות אך ורק מבדים טבעיים. הסיבה היא שבשעת שריפה סיב סינטטי שמתחמם מעל טמפרטורה מסויימת יחזור להפוך לנוזל פלסטי, ידבק לעור ויחריף את מצב הכוויות.

אם נמאס לכם שבגדי הפשתן מתקמטים תוך כמה דקות, או מזה שהחולצה מאבדת צבע וצורה, מומלץ לרכוש בגדים המורכבים משילוב של בד טבעי וסינתטי. השילוב בין סיבים טבעיים לסינתטיים יכול להקל בגיהוץ (לרוב לא צריך כלל לגהצם), בייבוש (מהיר) לשמור על צבע הבגד.

 • נערו כל בגד לפני התליה ותלו אותו כשהוא ישר. כשתורידו אותו מהחבל, יתקבל הרושם שהוא עבר גיהוץ משובח.
 • בבגדים בעלי בדים מעורבים (כמו כותנה ולייקרה) נטפל על פי הסיב העדין בין השניים.
 • כל כביסה נשתדל לתלות לייבוש במקום מוצל, ואם כבר שמש אז הפכו את הבגדים לפני התליה.
 • כאשר הכביסה מעורבת, כבסו בחום נמוך ובסחיטה עדינה.
 • סריגים כבדים – (סוודרים) יש לפרוס ולא לתלות. כובד המים בבגד ימתח אותם, ועלול לעוות את צורתם.
 • קפלו את הכביסה ישר אחרי שאתם מורידים אותה. אם חייבים ליצור הרי כביסה, הניחו את הפריטים פרוסים אחד על השני. כך תמנעו קימוט מיותר.
 • אל תשכחו כביסה במכונה, אחרת היא תסריח.
 • כביסה עדינה (במיוחד מעורבת) כמו הלבשה תחתונה מומלץ להכניס לשקית כביסה קטנה שלא תאפשר לחזייה להימתח בזמן הכיבוס ולאבד מגמישותה .

השתדלו לאגור כבסים בעלי מרקם צבע דומה, במיוחד שחורים או אדומים. גרב אדום מספיק כדי להרוס מכונת כביסה עם כבסים לבנים במיוחד אם כיבסתם בטמפרטורה גבוהה מ-60 מעלות. אם כבר קרה המשבר, אל תלחצו – כבסו שוב עם מעט אקונומיקה,זה יצמצם את הנזק.

במקביל לסוג הסיב ממנו עשוי הבגד מופיעות ההוראות לכיבוס הפריט.

לרוע המזל היצרנים למדו שכדאי לכתוב "ניקוי יבש בלבד", גם אם הבגד יכול להתכבס בקלות בלי כל נזק בכביסה ידנית או אפילו במכונת הכביסה. מצד אחד זה מקומם כי אין צורך להוציא הון על ניקוי יבש. מצד שני הרבה ישראלים לא מתייחסים להוראות הגיהוץ והורסים את הבגדים שלהם. לכן היצרנים לא לוקחים סיכון וממליצים על האופציה היקרה אך הבטוחה.

הכתבה פורסה לראשונה ב- MSN ב-19.8.0200

עוד מאמרים בנושא…

בלוג

איך תחטבי ישבן סורר

התחתונים תקועים ולא נעים לך להוציא? הישבן נראה פחוס? נראה שאת לובשת תחתונים שלא מתאימים לך. אורלי שי מתחה ובדקה ובנתה לנשים את המדריך השלם לבחירת תחתונים את המצבים הבאים כל אישה מכירה: יש לך

קרא עוד »
בלוג

כללי אירוח עסקי- קוד הטקס

בארוחה עסקית פורמלית הכול מוקפד ורווי גינוני טקס. אלא שכמעט אף אחד מאיתנו לא נולד עם מפת סידורי הישיבה בארוחה פורמלית, וכדי להצליח יש להבין את הקודים המוסכמים.

קרא עוד »
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
גלילה לראש העמוד