מילון מונחים

לאנווין זאן

מעצבת אופנה צרפתייה. התחילה את הקריירה שלה בשנת 1890 בפריס , כתופרת לשמלות של אמהות ובנות . בשנת 1909 יסדה את בית האופנה העילית שלה שנקרא על שמה . סגנונה של לאנווין מצטיין בדמיון ובאנינות עיצובית . בשנות ה- 20 היא שיתפה פעולה עם אמני הארט-דקו שעיצבו את פנים החנות שלה ואת בקבוק הבושם "ארפז". היא נחשבת כמי שהמציאה את השמלות המסוגננות שהיו בשנות ה- 20 לשם דבר בשמלות ערב. גם הצבע הכחול העמוק שאותו אהבה גב" לאנווין נקרא על שמה "כחול לאנווין". עם פטירתה של גב" לאנווין

קרא עוד »

לבד

אריג בלתי ארוג המיוצר בשיטת כבישה והדבקה של סיבים טבעיים כמו : כותנה וצמר. באופן מסורתי משמש הלבד לייצור כובעים . בשנות ה- 50 היה הלבד פופולארי מאוד ושימש לייצור מעילים וחצאיות הגזורות בעיגול , שקושטו בתשליבים (אפליקציות) של מוטיבים שונים.

קרא עוד »

לבן

מרכיב אשר נמצא  בכל הצבעים ,הצבע הלבן בוהק וחסר כל גוון .ביהדות מסמל הלבן טוהר וקדושה.  

קרא עוד »

לורקס

שם מסחרי לסיב מתכתי שהוצג בראשונה בשנות ה- 40 . הלורקס משמש הן לסריגים והן לאריגים העשויים מכותנה, ניילון, משי וצמר. הירבו להשתמש בלורקס בשנות ה- 50  וה- 60 ומדי כמה עונות הוא חוזר לאופנה.

קרא עוד »

ליאון באקסט – Leon Bakst

צייר ומעצב תלבושות ותפאורות לתיאטרון. נולד בסנט פטרסבורג שברוסיה . ב- 1906 הגיע לפריס כדי לעצב את הביתן הרוסי ביריד האמנות שם ("סלון הסתיו"). שנתיים אחר כך שב לפריס עם ה"בלט הרוסי" ובעבורו עיצב את התפאורה והתלבושות . ההופעות של ה"בלט הרוסי" בפריס השאירו רושם עז והשפיעו השפעה ניכרת על אופנת התקופה.השפעתו של באקסט ניכרת גם ביצירות האופנה של פול פוארה מאותה תקופה.

קרא עוד »

ליטוגרפיה – Lithography

הדפס אבן (מילולית – כתיבה באבן), טכניקת הדפס המושתתת על העיקרון שלפיו דוחים של המים שומן. בטכניקה זו רושמים על אבן או על לוח אבץ בחומר שומני, ולאחר מכן מרטיבים את המשטח המצויר ומורחים עליו דיו שומנית הנדבקת רק לאזורים המצוירים. לאחר מכן מניחים על המשטח נייר הנלחץ אל פני השטח במכבש. בטכניקת הליטוגרפיה החלו ליצור את הכרזות הראשונות בשלהי המאה התשע-עשרה.

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד