מילון מונחים

בארוק

הסגנון האמנותי ששלט באירופה מסוף המאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-18. הבארוק, היווה המשך לסגנון המנייריזם שקדם לו והתאפיין בריאליזם רב משופע ברגשיות, דינמיות ופאר.

קרא עוד »

בד

בד הוא אריג העשוי מסיבים טיבעיים או סיבים מלאכותיים. בעבר היה נהוג ליצור בדים בשיטות ידניות שונות. כיום נעשה ייצור הבדים במכונות משוכללות ומהירות. תעשית הבדים, הינה אחת התעשיות העתיקות בעולם. השיטות העיקריות ליצור בדים הם- אריגה וסריגה.

קרא עוד »

בהואהוס

שמו של בית ספר לאדריכלות ולעיצוב, שנוסד בגרמניה על ידי וולטר גרופיוס בעיר ויימאר ומאוחר יותר עבר לדסאו. הבאוהאוס הוקם ב- 1919 ונסגר ב- 1933 עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה. בבית ספר זה נולד סגנון הבנייה החדש המכונה "הסגנון הבין-לאומי". סגנון זה מתבסס על פשטות ופונקציונאליות שעמדו בניגוד גמור לסגנונות הבניה שקדמו לו.

קרא עוד »

בוטקס

חומר הנכנס לשימוש ברפואה הקוסמטית בשנות ה־70 של המאה העשרים, בעיקר לתיקון מצבים של עין עצלה או פזילה.  יעיל במיוחד לטשטוש קמטי הבעה. החומר מופק מרעלן חיידק הנקנקת האנארובי (קלוסטורידום בוטולינום). זהו הרעלן החריף ביותר לאדם, החוסם את שחרור האצטילכולין בסינפסות ועשוי להרוג אדם אף בריכוז של 1 ננו־גרם (החלק המיליארד של גרם) לק"ג משקל גוף. הרעלן יכול, בכמויות זעירות ביותר, לשתק את פעילותם של שרירי הבעה הסובלים מפעילות יתר ועל ידי כך להפחית או להעלים קמטים מסוימים לתקופה של 4-5 חודשים. משתמשים בו גם להרפיית דיסטוניה (עווית)

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד